خانه / آبگرم های مشگین شهر / آبگرم قوتورسویی

آبگرم قوتورسویی

این آبگرم در ۲۴ کیلومتری شهر لاهرود و در ۴۹ کیلومتری مشکین شهر واقع شده است.

بهشت آب های ایران, جایی در دامنه کوه سبلان, ناشناخته و بکر, ییلاق عشایری که از قشلاق دشت مغان به این منطقه کوچ می کنند هوای کوهستانی و طبیعتی بی نظیر اینجا روستای قوتورسویی است

اگر قصد دارید به جای متفاوتی سفر کنید، قوتورسویی پیشنهاد مناسبی برای شما است، چرا که علاوه بر آب و هوا و طبیعت دست‌نخورده، می‌توانید از مجموعه آب درمانی قوتورسویی بهره‌مند شوید. چشمه‌ای که املاح و گاز ناشی از آن تاحدی است که نمی‌توان برای آن سقفی گذاشت و همین امر باعث شده تا مسافران وقتی در آب چشمه قرار دارند از همانجا شاهد قله برف گرفته سبلان باشند. قوتورسویی جزو پرآب‌ترین چشمه‌های گرم منطقه شمال غرب کشور محسوب می‌شود به‌همین خاطر اهالی بخشی از آب را به درون رودخانه می‌ریزند، درواقع از آنجایی که این آب در ردیف آب‌های معدنی «سولفاته کلیسیک» و گوگرد خیلی گرم است آثار آن باعث شده سنگ‌های درون رودخانه سفید شوند. البته دمای ۴۰ درجه‌ای آب چشمه یک تاثیر زیبا را نیز بر روی رودخانه گذاشته، آنجایی که سپیده‌دم و شب هنگام وقتی مسافران به رودخانه‌ای که از وسط روستا می‌گذرد نگاه می‌کنند شاهد بخاری هستند که از روی رودخانه بلند می‌شود؛ منظره‌ای بی‌بدیل که نمونه آن را در کمتر جایی می‌توان مشاهده کرد.

آبگرم قوتورسویی به علت داشتن گوگرد خالص خاصیت درمانی ویژه ای برای از بین بردن امراض مختلف پوستی دارد.

دمای چشمه آن ۴۲ درجه سانتی گراد و دبی آن ۱۳ لیتر در ثانیه است.

البته به علت وجود گوگرد زیاد در آب قوتورسویی توصیه می شود از استنشاق مستقیم گاز آن خودداری شود.

   به علت شهرت بسیار بالای قوتورسویی در درمان امراض ، از سالهای بسیار دور این آبگرم همه ساله و در اکثر فصول سال علی الخصوص فصول گرم میزبان علاقمندان زیادی از منطقه، سراسر ایران و حتی جهان می باشد بدین خاطر دهکده ای در اطراف این آبگرم ایجاده شده که دارای هتل، رستوران ، مهمانسرا ، نانوایی و خیل عظیمی از فروشگاههای اقلام مورد نیاز مهیمانان می باشد.

راه دستیابی به این آبگرم از مسیر آبگرم شابیل می باشد که شروع حرکت آن از شهر لاهرود صورت می گیرد. این آبگرم فاصله بسیار کمی با مجتمع آبدرمانی شابیل دارد. ضمنا با وجود سربالایی ها و سراشیبی های کوهستانی جاده این آبگرم ها بسیار هموار می باشد. قوتورسویی در فصول گرم سال میزبان افراد بسیار زیادی است. ضمنا در سالهای اخیر راهی از این آبگرم به طرف روستا و آبگرم سردابه ایجاد شده است.

قوتورسویی بهشت آب های ایران

‌ ● فواید آب گرم قوتورسویی

همانگونه که پیش‌از این به آن اشاره شد آب این چشمه در گروه آب‌های معدنی سولفاته کلیسیک و سدیک و گوگرددار گرم قرار دارد به‌همین خاطر این چشمه در درمان بیماری‌های روماتیسمی و پوستی نظیر جوش‌های بدن و دردهای مفصلی تاثیر بسزایی دارد. البته عشایر و اهالی منطقه معتقدند گاز ناشی از چشمه قوتورسویی برای درمان بیماری‌های مجاری تنفسی، آسم، سرفه‌های تشنجی، تشنج‌های عضلانی هم مفید است. شاید نکته جالب روستا قیمت متفاوت مسافرخانه‌ها است، چراکه اتاق‌های اجاره‌ای نزدیک رودخانه قیمت بیشتری نسبت به سایر مسافرخانه‌ها دارد، چرایی آن مشخص است! چون عشایر همواره به بیماران تنفسی تاکید می‌کنند از گاز ناشی از آب چشمه که در رودخانه ریخته می‌شود استشمام کنند!

● غذاهای محلی

مجاورت با عشایر و زندگی کوچ‌نشینی باعث شده غذاهای محلی قوتورسویی به کباب و آش دوغ خلاصه شود. مسافران سال‌هاست که ترجیح می‌دهند در مدت زمانی که در روستا اقامت دارند از گوشت گوسفندانی کباب بپزند که در دامنه سبلان دائم درحال چریدن هستند. به گفته اهالی روزانه بیش از ۱۰۰ گوسفند از عشایر اطراف خریداری می‌شود که سهم هر کبابی حدود ۹ تا ۱۰ گوسفند در روز است. آش دوغ یکی دیگر از غذاهای محلی است، غذایی که ترکیبات آن شامل دوغ محلی، نخود، سیر، برنج و سبزی‌های کوهی است؛ آش فروشی‌ها به همراه سایر مغازه‌ها به‌صورت ۲۴ ساعته درحال سرویس‌دهی به مسافران است؛ پس اگر نیمه‌شب گرسنه از خواب بیدار شدید مطمئن باشید تمامی مغازه‌ها باز بوده و اولین کبابی در فاصله ۲۰ تا ۳۰ متری شماست.

● مرغوب‌ترین سرشیر کشور

گوسفندانی که در ارتفاعات سبلان می‌چرند شیر مرغوبی دارند که این فرآورده نه برای مالک بلکه به عنوان دست‌مزد به چوپانان می‌رسد! به‌همین خاطر پیدا کردن سرشیر اصل مستلزم سرزدن به چادرهای عشایر اطراف است. به گفته اهالی، سرشیر قوتورسویی از لحاظ کیفی جزو مرغوب‌ترین سرشیرهای شمال غرب کشور محسوب می‌شود و شاید همین امر باعث شده تا غروب‌ها پس از بازگشت گوسفندان از چراگاه، مسافران برای خرید سرشیر راهی سیاه چادرها می‌شوند.

۹۶.۳.۱۸ در روزهای اخیر برخی خبرهای غیرصحیح در مورد این آبگرم منتشر شد که از سوی مسئولین مربوطه تکذیب گردید.

۹۸۰۵۱۰ به  گفته مسئولین آبگرم قوتور سویی به دلیل تعمیرات استخر و حفاظ تعطیل شد و احتمالا بازگشایی آن ۲۰ روز طول بکشد

۹۶.۳.۲۰در تعطیلات پیش رو از این منطقه بکر دیدن کنید

۹۹۰۵۲۵ امروز شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ : تعمیرات قوتورسویی همچنان ادامه دارد و احتمالا امسال هم شاهد افتتاح این مکان نباشیم . کارگران عزیز مشغول به کار هستند. چشمه آبگرم دایر هست برای افرادی که مشکل پوستی دارن این امکان وجود دارد که از آب چشمه استفاده کنند ولی ترجیحا با توجه به بیماری کرونا و عدم ایجاد مشکل برای کارگران عزیز لطفا تا عادی شدن شرایط به منطقه سفر نکنید

۱۴۰۰/۰۱/۲۲ مسیر جدیدی که از سمت سردابه کشیده می شود به گفته کارشناسان محیط زیست، بسیار مخرب برای طبیعت بوده ولی متاسفانه مسئولین امر بدون توجه به این مساله همچنان به جاده کشی و تخریب کوهستان ادامه می دهند.

۱۴۰۰۰۴۲۶ آبگرم قوتورسویی با امکانات جدید و ظاهر بسیار زیبا افتتاح شد

شماره تماس مدیریت آبگرم

(متاسفانه شماره جدید از مدیریت فعلی ندارم)

کانال خبری مشگینه نیوز

https://telegram.me/Kar1591

https://telegram.me/Hamed_xiavi

https://t.me/meshginenews

شماره تماس :

۰۹۱۴۹۸۸۴۴۱۷ اسماعیل مهدی اوغلی

درباره ی admin

همچنین ببینید

رودخانه های مشگین شهر

رود خانه قره سو قره‌سو یکى از مهم‌ترین رودخانه‌هاى منطقه مشگین‌شهر، دشت مغان و اردبیل …

دیدگاهتان را بنویسید