خانه / جاذبه های مشگین شهر / روستای جلایر(مشگین شهر)

روستای جلایر(مشگین شهر)

روستای جلایر درحدود۲۱کیلومتری شهرستان مشکین شهر  مجاور روستای قرقیه قرار دارد .چسبیده به روستای قره قیه.

شغل اکثر اهالی کشاورزی و دامداری می باشد.متاسفانه روستای جلایر هم مثل سایر روستاها از دهه ۸۰ به بعد شاهد مهاجرت انبوه جوانان از روستا به سمت شهرهای بزگتر برای پیدا کردن شغل و درامدی برای خانواده خود گشته اند.

این روستا دارای تاریخی طولانی میباشد واز این نظر که در سر راه سفر به روسیه تزاری قرار داشت دارای اهمیت سیاسی نیز بوده.آثار تاریخی فراوانی نیز به چشم می خورد که که البته  بیشترآنها ویران یابه سرقت رفته اند.

رودخانه ی قره سو  نیز جلوه خاصی بدان بخشیده است.

 بر اساس آمارهای سال ۱۳۸۵جمعیت روستای جلایر ۷۱۴ نفر که از این تعداد ۳۴۷ مرد و ۳۶۷ نفر آن زن می باشند.

اتحاد اهالی جلایر مثال زدنی می باشد با وجود جمعیت نسبتا زیاد اهالی از قدیم به یک مسجد می روند و در مراسم ها شاهد عزادرای منظم این اهالی می باشیم.

زمین های کشاورزی مشترک با روستای قره قیه باعث گردیده اهالی این دو روستا همکاری و همدلی بیشتری نسبت به هم داشته باشن و در سال های اخیر شاهد ازدواج دختران و پسران از روستای دیگر شده ایم.

از شخصیت های برجسته این روستا می توان به حاج آقا شریفی اشاره کرد که در سالیان طولانی به خدمت این مردم درامده و تمام و کمال در خدمت اهالی بوده است.

یکی از سندهای تاریخی این روستا اجاق داغی می باشد.

مقبره سيد نجفعلي در روستاي جلاير در شمال غربي لاهرود در ۲۰ كيلومتري مشگين شهر واقع شده است مقبره سيد نجفعلي دربين اهالي روستا به اجاق معروف است مزار اين سيد كه نسبتش طبق اظهارات اهالي به امام جعفرصادق ميرسد قبلا دراي بناي مختصري بوده كه اكنون تخريب شده

درحال حاضر اجاق در محوطه روستا واقع شده است وداراي هيچ ساختماني يا بنايي نميباشد وتنها داري يك سنگ قبر معمولي است ولي در بين اهالي روستا داراي احترام و ارزش خاصي است و تمام عزداران دسته هاي سوگوار از جوار اين سيد مراسم خود را شروع مينمايند

مردم كرامات زيادي از اين شيخ نقل ميكنند وبراي قبولي حاجات خود براي اين شيخ  نذر ونياز ميكنند و هدايا ونزورات خود را بر سر مزار سيد بين مردم پخش مي كنند

متاسفانه اطلاعات بدست آمده از این روستا در همین اندازه بود

از دوستان عزیز که اطلاعات بیشتری نسبت به روستای جلایر را دارند خواهش میکنیم از طریق راههای ارتباطی سایت با ما در تماس باشند تا اطلاعات روستای جلایر را تکمیل کنیم.

 

 

کانال خبری مشگینه نیوز

https://telegram.me/Kar1591

https://telegram.me/Hamed_xiavi

https://t.me/meshginenews

شماره تماس : ۰۹۱۴۹۸۸۴۴۱۷ اسماعیل مهدی اوغلی

 

درباره ی admin

همچنین ببینید

مناظر دیدنی کپز

منطقه گردشگری کپز در استان اردبیل – شهرستان مشگین‌شهر (در مسیر شهرستان اردبیل به مشگین شهر ) قرار دارد. وجود آب …

دیدگاهتان را بنویسید