خانه / جاذبه های مشگین شهر / روستای موئیل

روستای موئیل

موقعیت و تاریخچه ی روستای موئیل

روستاي ييلاقي « موئيل» از توابع بخش مرکزي شهرستان مشکين شهر، با مختصات جغرافيايي ۴۷ درجه و ۴۳ دقيقه طول شرقي و ۳۸ درجه و ۱۸ دقيقه عرض شمالي، در ۱۴ کيلومتري جنوب شرقي مشکين شهر قرار دارد.
اين روستا از شمال به کوه قره‌قيه، از جنوب شرق به کوه ساری گوني از شمال شرق به گيويل دره سی و از جنوب به دوله سر محدود است.
ميانگين ارتفاع روستاي موئيل از سطح دريا ۲۱۸۰ متر است. آب و هواي موئيل در بهار و تابستان خنک و معتدل و در پاييز و زمستان سرد است.
اين روستا قدمتي بيش از يکصد سال دارد. موئيل ييلاقي بوده است که به مرور به روستا تبديل شده است. منشأ قومي مردم اين روستا به «عشاير شاهسون» (ائل سئون) مربوط مي‌شود.
مردم روستاي موئيل به زبان آذري سخن مي‌گويند، مسلمان و پيرو مذهب شيعه جعفري هستند.
الگوي معيشت و سکونت
در سال ۱۳۸۵ جمعيت روستاي موئيل ۱۲۱۹ نفر گزارش شده است.
اقتصاد اين روستا بر فعاليت‌هاي زراعي، باغداري و دامداري استوار است. اراضي قابل کشت روستا کوچک و پراکنده است، که به صورت آبي (از طريق چشمه) و نيز به صورت ديم کشت مي‌شوند.خوشبختانه در چند سال اخیر با نگاه مثبت مسئولین این روستا به قطب گردشگری مشگین شهر و استان اردبیل تبدیل شده است.

آبگرم های متعددی که در این دو سه سال اخیر احداث گردیده با آبگرم طبیعی و سنتی و استفاده از تکنولوژی های نوین چهره این روستا و شهر را دگرگون ساخته

مسیر روستای موئیل چند سالی هست که در حال تعمیر و بزرگ رسانی می باشد البته به خاطر مسیرهای کوهستانی این کار به آرامی صورت میگیرد.

منظره زیبای سبلان و کوه های اطراف از این روستا چهره خاصی دارد و هر بیننده ای را مدهوش خود می کند.
محصولات زراعي اين روستا مشتمل بر گندم، جو و حبوبات است. فرآورده‌هاي لبني، گوشت و پشم نيز محصولات دامي اين روستا را تشکيل مي‌دهد. قاليبافي عمده‌ترين فعاليت صنايع دستي در روستاي موئيل است.

جاذبه‌هاي گردشگري
از آنجا که روستاي موئيل در يک منطقه ييلاقي واقع شده، عمده‌ترين جاذبه‌هاي آن نيز به قابليت‌هاي طبيعت بکر و زيباي آن مربوط است.
مهم‌ترين جاذبه‌هاي اين روستا عبارتند از:
• تفرجگاه‌هاي کوهپايه‌اي پيرامون روستا،
• چشمه‌هاي آب گرم همجوار با سبلان،

• مسجد روستا، که قدمتي نزديک به هفتاد سال دارد.

• وجود مسافر خانه و سوئیت های دربستی با امکانات رفاهی  برای استقرار در روستا

این روستا دو استخر اب درمانی  مردانه و زنانه جدا هر کدام به مساحت ۲۵متر مربع دارد و اب این استخر کاملا طبیعی و خاصیت در مانی زیادی دارد  .

فوتبال و کشتي نيز ورزش مورد علاقه جوانان روستاي موئيل است که هیچ امکاناتی در این مورد ندارند.
پوشاک عموم مردم روستا همانند لباس‌هاي مرسوم در ساير نقاط استان است. پخت انواع غذاهاي گوشتي و کباب‌ها در روستا رايج است. انواع لبنيات مرغوب از قبيل شير، ماست، پنير، کره و روغن حيواني نيز در زمرة مواد غذايي روستا به حساب مي‌آيند.
نان‌هاي مخصوصي نيز در روستا پخته مي‌شوند که بسيار لذيذ و خوش‌مزه هستند

 

درباره ی admin

همچنین ببینید

مناظر دیدنی کپز

منطقه گردشگری کپز در استان اردبیل – شهرستان مشگین‌شهر (در مسیر شهرستان اردبیل به مشگین شهر ) قرار دارد. وجود آب …

دیدگاهتان را بنویسید