خانه / جاذبه های مشگین شهر / شیروان دره سی

شیروان دره سی

شیروان دره‌سی (دره شیروان) یکی از یازده زیستگاه وحشی است که که در منطقه ساوالان واقع شده‌است. شیروان دره‌سی حدودا در ۲۰کیلومتری جنوب شرقی مشکین شهر و در نزدیکی لاهرود قرار دارد، ارتفاع آن از سطح دریا ۲۲۰۰ متر و مساحت آنرا ۷۵ کیلومتر مربع تخمین زده‌اند. شیروان دره سی دره عمیق و عریض است که بریدگی‌های دیواره‌های صخره‌ای، چشم انداز ویژه‌ای به این منطقه بخشیده‌است وسنگها در آن به صورت تندیس‌هایی دیده می‌شوند که انسان فکر می‌کند هرکدام به دست هنرمندی با ذوق تراشیده شده‌است. این دره از قسمت جنوب به دامنه شمالی ساوالان (هرم) از شرق به جاده لاهرود – شابیل، از غرب به هوشنگ میدانی و از شمال به زمین‌های روستای قلچقلو منتهی می‌شود. این پارک طبیعی به عنوان دومین ژنو پارک خاورمیانه مراحل ثبت خود را در سازمان یونسکو سپری می کند این منطقه دارای ویژگی های منحصر به فرد جغرافیایی حیات گیاهی و جانوری می باشد

شیروان دره یک مجموعه ی ارزشمند از میراث زمین‌شناسی است که عملکرد عوامل فرساینده بر روی رسوبات آذرآواری آتشفشان سبلان باعث ایجاد اشکال و ستون های فرسایشی متنوع و زیبا در آن شده است. شیروان دره سی براثر فرسایش خاکِ ماسه ای و مستعد رانش و ریزش خود در طول چندین هزار سال تشکیل‌شده است. اشکال فرسایشی متنوع شیروان دره را می‌توان به‌عنوان شاخص‌ترین پدیده ژئوتوریسمی در این منطقه معرفی نمود که علاوه بر ویژ‌گی های زیباشناختی به لحاظ آموزشی نیز بسیار مفید هستند.

شیروان دره از لحاظ زیست شناسی نیز بسیار حائر اهمیت است و یکی از مهم‌ترین زیستگاه‌های حیاط وحش ایران به شمار می آید. این پارک طبیعی به‌عنوان دومین ژنو پارک خاورمیانه مراحل ثبت خود را در سازمان یونسکو سپری می‌کند.

 

دره ی بکر و شگفت‌انگیز شیروان در منطقه ی سبلان، مجموعه‌ای بی نظیر از اشکال فرسایشی همچون دودکش جن، تخت دیو، لانه‌زنبوری را در کنار آبشارهای متعدد، چشمه های آبگرم در خود جای‌داده است.

زیستگاه شیروان دره‌سی ، محل زندگى دائمى وحوش مانند کل و بز، خوک، روباه، گرگ، قوچ و میش ارمنى، خرگوش، کبک، کبک درى، قمرى، ‌ فاخته و شمارى از پرندگان مهاجر است .

 

همچنین زیستگاه موویل گوشه ای دیگر از حیات وحش شیروان دره سی است که دربند موویل در جنوب مشگین شهر و در غرب کوه های هرم سبلان واقع شده است و ارتفاع ۳۲۰۰ متری از سطح دریا دارد؛ این زیستگاه، استراحتگاه قوچ و میش های است و قوچ و میش ارمنی، کل و بز از نوع سفید طوق دار، کبک دری، خرس قهوه ای و خاکستری، گرگ، خوک، خرگوش، انواع پرندگان شکاری و لاشخور هم زندگی می کنند.

این منطقه که همه ساله در چهار فصل گردشگران بی‌شماری را به خود جلب کرده دارای صخره‌ها و غارهای دیدنی است که محل اصلی ورود به دره در ۵ کیلومتری پایین آبگرم معدنی شابیل قرار دارد و برای ورود به آن باید از کنار آبشاری با ارتفاع ۴۰ متری به سمت پایین صخره‌نوردی کرد تا از زیبایی‌های طبیعی و منحصر به فرد این منطقه دیدن کرد.

اما در این زیستگاه طبیعی مشگین‌شهر آبشاری دوقلو که در نوع خود بی‌نظیر است، وجود دارد که در بهار و تابستان چشمه‌ها و جوشش فراوان آن جالب توجه بوده و در فصل زمستان نیز یخ بستن‌ها و قندیل‌های آن جلوه‌ای زیبا به طبیعت شیروان‌ دره‌سی داده است

این منطقه در کنار دیگر زیبایی‌های مشگین‌شهر و طبیعت بی‌نظیر آن همچون منطقه بالوجه و کوه چال داغ از زیبایی‌های طبیعی مشگین‌شهر است که همه ساله در نوروز و تعطیلات آغازین سال پذیرای گردشگرانی است که به این منطقه بکر سفر کرده تا در طبیعت منحصر بفرد آن آرامشی حقیقی پیدا کنند

 

بهترین فصل سفر به این منطقه، اواسط بهار تا اواخر تابستان است که آب‌وهوا خنک و بسیار مطبوع است. در دیگر ایام سال هوا بسیار سرد است. هرچند در فصل زمستان نیز یخ بستن ها و قندیل های چشمه ها و آبشارهای آن جلوه ای زیبا به طبیعت شیروان دره سی می دهد

زیستگاه هوشنگ میدانی و قره گؤل این میدان، نیز گوشه دیگری از حیات وحش وصف نشدنی و بکر شهرستان مشگین شهر است که در دامنه شمال غربی سبلان و در ارتفاع ۲۷۲۵ متر واقع شده است و در دل این منطقه تالاب قره گؤل چشم هر بیننده ای را خیره می کند.

اطلاعات خود را در این زمینه با ما درمیان بگذارید

کانال خبری مشگینه نیوز

 

https://telegram.me/Kar1591

https://telegram.me/Hamed_xiavi

https://t.me/meshginenews

شماره تماس :

۰۹۱۴۹۸۸۴۴۱۷ اسماعیل مهدی اوغلی

درباره ی admin

همچنین ببینید

مناظر دیدنی کپز

منطقه گردشگری کپز در استان اردبیل – شهرستان مشگین‌شهر (در مسیر شهرستان اردبیل به مشگین شهر ) قرار دارد. وجود آب …

دیدگاهتان را بنویسید