خانه / جاذبه های مشگین شهر / هوشنگ میدانی

هوشنگ میدانی

هوشنگ میدانی محوطه ای است در ۴۶ کیلومتری جنوب مشکین شهر در بخش مشکین شرقی و در دامنه سبلان عظیم که به علت طبیعت بکر و بی بدیلش همیشه مورد توجه گردشگران بوده است.

اين ميدان، ‌ منطقه‌اى مسطح است که در دامنه شمال‌غربى سبلان به ارتفاع ۲۷۲۵ متر واقع شده است.
نام اصلیش اشک میدانی است که یادگار اشکانیان در جنگ با رومیان است. گویا محل ییلاق لشکر اشکانیان بوده است.
بنا بر روایات این میدان ،محل جنگ بابک با اعراب بوده است این میدان , منطقه ای مسطح است که در دامنه شمال غربی سبلان  به ارتفاع ۲۷۲۵متر از سطح دریا واقع شده است
تالاب قره‌گؤل نيز به قطر تخمينى ۳۰۰ متر در قسمت شمال‌غربى دامنه‌هاى هرم و جنوب‌شرقى زيستگاه هوشنگ ميدانى، در ارتفاع ۲۸۲۰ مترى از سطح دريا واقع شده است. حيوانات و پرندگان وحشى در هوشنگ ميدانى و تالاب قره‌گؤل متنوع‌اند علاوه بر کبک معمولى و کبک درى که شمارش آنها ناممکن است، اين منطقه زيستگاه قوچ و ميش ارمنى است.
عشایر محل به آن چاخناق هم می گویند آنهم شاید بدلیل وجود سنگهای چخماقی می باشد
هوشنگ میدانی از طرف شمال به منطقه ساربانلار (سروان دره سی)، از طرف شمال شرقی و شرق به ارتفاعات ایشیق چیخماز و آب گرم شابیل و از جانب جنوب شرقی به دامنه سبلان و هرم و از جانب غرب به منطقه موئیل محدود است.
این میدان علاوه بر زیستگاه در محدوده میراث فرهنگی شهرستان نیز به شمار می‌رود و به دلیل موقعیت خاص خود و آب و هوای مساعد و نزدیکی به سبلان و آبگرم شابیل در نظر سیاحان و جهانگردان حائز اهمیت می باشد.

تجمع سنگ های زیبا در این محل مناظر مختلفی را ایجاد کرده عشایر محل بدلیل تجسماتی که داشتند نامی بر هرکدام از این سنگها گذاشته اند که عبارتند از:دلیک داش- ناللی داش- توپ داش- سورشکن داش- قورود داشی که دارای عکس سماور و سینی می باشد- گلین داش- منبر داش- سولی داش- طیاره داش- دووز داش

از مناظر دیدنی اطراف عبارتند از: طاووس گلی و شیروان دره سی و آت گلی ، شابیل و  قوتورسویی، تورشو و کوه بزرگ اشیق چخماز.

درباره ی admin

همچنین ببینید

مناظر دیدنی کپز

منطقه گردشگری کپز در استان اردبیل – شهرستان مشگین‌شهر (در مسیر شهرستان اردبیل به مشگین شهر ) قرار دارد. وجود آب …

۲ دیدگاه

  1. هذه تجربه شكل التعليقات

    آضف بعض النص هنا للتجربه و بيان شكل النصوص في منطقه التعلبقات

دیدگاهتان را بنویسید