خانه / آبگرم های مشگین شهر / صعود به قله سبلان

صعود به قله سبلان

هر ساله تعداد زیادی از دوست داران طبیعت ,کوهنوردان,توریست و … برای صعود به این قله سرافراز پا به دیار مشگین شهر می گذارند.

صعود به قله سبلان از جبهه اصلی (شمالی) ساده بوده و کوهنوردان معمولی به راحتی، صعود تابستانه را در چند ساعت (صبح تا ظهر) انجام می‌دهند. جبهه جنوبی سخت‌ترین راه صعود به این قله می‌باشد که از سنگ‌های بزرگ تشکیل شده‌است. پیست اسکی آلوارس که یکی از مجهزترین پیست‌های اسکی ایران است در این مسیر قرار دارد.

به طور کلی سه مسیر اصلی برای صعود به این قله وجود دارد :

۱_مسیر صعود از جبهه شمال شرقی:(بهترین مسیر پیشنهادی)

آبگرم شابیل از گذشته به عنوان مبدأ صعود مطرح بوده و با وجود راه ماشین رو تا پناهگاه ، به مسیر اصلی صعود تبدیل شده است.

برای رسیدن به آبگرم شابیل باید از شهر لاهرود واقع در جاده اردبیل به مشکین شهر به سمت جنوب پیش رفته و با گذر از کناره دره بسیار زیبای شیروان دره به شابیل رسید.

مسافت شابیل تا پناهگاه را می توان با لندرورهای کرایه ای (در مدت حدود نیم ساعت) و یا پیاده (در مدت سه الی چهار ساعت) طی کرد.

رایج ترین مسیر برای صعود به کوه ساوالان ، مسیر پناهگاه شمال شرقی است.

این مسیر برای کوهنوردانی که اولین صعودشان بوده و راهنما هم ندارند بهترین مسیر می باشد.

چون وجود راه اتومبیل رو تا پناهگاه سبب شده اغلب کوهنوردان نا آشنا به محل ، به راحتی خود را به پناهگاه برسانند و از طرف دیگر مسیر پناهگاه تا قله کاملاً پاکوب بوده و مشخص است و در بیشتر قسمت های مسیر پرچم های راهنما هم وجود دارد

.

برای رسیدن به پناهگاه می توان از مسیر دیگری هم استفاده کرد که زیباتر و خلوت تر از مسیر شابیل می باشد.

برای صعود به پناهگاه از این مسیر باید قوتورسویی را به عنوان مبدا حرکت انتخاب کرد.

قوتورسویی آبگرم بسیار جالب و کم نظیری است که در نزدیکی شابیل قرار دارد.(در مورد آبگرم قوتورسویی بیشتر بدانید http://yon.ir/3KlFk )

قبل از رسیدن به خود قوتورسویی و وقتی جاده به طرف شمال پیچیده و از سبلان دور می شود، باید از اتومبیل پیاده شده و وارد دره قوتورسویی شده و در مسیر جنوب و به طرف سبلان حرکت کرد.

این دره بسیار زیبا بوده و علاوه بر سرسبزی دارای آبشاری جالب نیز می باشد.

چشمۀ گوگرد داری هم ، با آبدهی بالا ، درون دره وجود دارد که برخلاف قوتورسویی ، آب آن سرد بوده و در نوع خود جالب است .

پس از حدود نیم ساعت پیاده روی در داخل دره به چشمه کوچکی خواهید رسید که در طرف راست رودخانه قرار دارد. در این نقطه باید در جهت غرب از دره خارج شوید و از چند سربالایی بالا رفته و بطرف چپ قله حرکت کنید تا پناهگاه رویت شود.

این مسیر هم ازقوتورسویی تا پناهگاه نیاز به حدود چهار الی پنج ساعت پیاده روی خواهد داشت. از پناهگاه تا قله بسته به سرعت حرکت چهار الی پنج ساعت کوهپیمایی نیاز خواهد بود.

۲_ مسیر صعود از جبهه جنوبی:

پیست اسکی آلوارس مبدأ صعود، از جبهه جنوبی می باشد. پیست اسکی آلوارس از سرعین حدود ۳۰ کیلومتر فاصله دارد و راه آن آسفالت می باشد.

قبل از رسیدن به پیست اسکی تقریبا ۲۰۰ الی ۳۰۰ متر مانده به پیست اسکی آلوارس ، در سمت چپ ، راه شوسه عشایر به چشم می خورد که در امتداد کوه بالا رفته.

مسیر را می توان با ماشین شاسی بلند در حدود ۲۰ دقیقه ، تا محل چای گوزی که اولین چادر عشایرنشین موجود در مسیر ، که به علی اوباسی ، شناخته می شود و در این محل قرار دارد ،طی کرد و پیاده حدوداً ۲ ساعت زمان می برد.

البته در مسیر جبهه جنوبی هیچ پناهگاه یا جان پناهی وجود ندارد و بایستی برنامه صعود طوری تنظیم شود که بتوان در کنار چادرهای عشایر شب را سپری کرد.

از کنار چای گوزی مسیر اصلی صعود ، شروع می شود که دو مسیر جهت رسیدن به قله وجود دارد که مسیر اول از منطقه قره مسجد می گذرد و بیشتر صعودها از این مسیر می باشد و تا قله بسته به سرعت حرکت ۵ الی ۶ ساعت کوه پیمایی نیاز خواهد بود

.

۳_ مسیر صعود از جبهه غربی:

برای صعود از این مسیر نیز می توان از شابیل شروع به حرکت نمود و پس از عبور از چادرهای عشایر خاوندی، از سمت غرب قلۀ یاپراق ، از روی یال و با استفاده از مسیر پاکوب به جانپناه غربی در ارتفاع ۴۲۰۰ متر رسید.

ادامه مسیر نیز تا قله پاکوب بسیار مشخصی دارد و پیمایش آن حدود ۲ ساعت زمان نیاز دارد.

در جبهۀ غربی قله سلطان (بلندترین قله کوه سبلان ) و در کنار جانپناه، سنگی به شکل عقاب به نام قارتال (در ترکی آذربایجان به معنی عقاب) قرار دارد که در طول زمان به نماد سبلان تبدیل شده ‌است.

این قطعه سنگ به شکل عقابی است که نشسته و سر را به جانب شرق چرخانده است.

بهترین فصول صعود قله :   تابستان (مرداد و شهریور ماه )

برای دستیابی به این قله ، در فصول مختلف سال می توان برنامه ریزی نمود ، که در هر فصلی دارای جاذبه خاصی است. که ما تابستان زیبا را انتخاب کرده ایم، یخ دریاچه ‌ای كه در بالای مخروط آتشفشان اصلی سبلان قرار دارد، در ماه ‌های مرداد تا اواسط شهریور ذوب می شود و مرتفع ‌ترین دریاچه آتشفشانی جهان را تشكیل می‌ دهد.

فاصله تا مقصد از لحاظ زمانی و مسافت :

شهرستان مشكين شهر در شمال غربي‌ ايران  و در ۸۳۹ كيلومتري تهران واقع شده است . اين شهر در ۹۰ کيلومتري شهر اردبيل و در مسير تبريز به مغان واقع شده است. ارتفاع آن از سطح دريا ۱۶۲۵ متر است.

متاسفانه مشکين شهر فاقد فرودگاه مي باشد و نزديکترين فرودگاه به مشکين شهر در شهر اردبيل واقع شده است و حدود ۱۰۰ کيلومتر با مشکين شهر فاصله دارد. بهترين راه براي مسافرت به مشکين شهر استفاده از وسائل نقليه شخصي يا عمومي است.

زمان و مسافت طی شده  برای محلهایی که وسیله نقلیه عبور نمیکند یا نیاز به وانت است :

از شابیل تا پناهگاه را به دو صورت میتوان پیمود :

الف) حرکت از شابيل ، با لندرور به سمت پناهگاه: هر لندرور گنجايش ۶ نفر با کوله را دارد. جاده تا پناهگاه خاکی و دارای ناهمواری و دست اندازهای زيادی است.

ب) مسير کوهپيمايی تا پناهگاه : حدود ۴ ساعت با کوله سبک میتوان پیمود ( توجه: درصورت حرکت زیگزاگی ، این مسیر شیب ملایم و آسانی دارد ).

از پناهگاه تا قله ( بدون زمانهای استراحت و خواب) حدود ۴ تا ۵ ساعت پیاده روی مداوم و با سرعت معمولی  زمان میبرد.

توجه: زمانهای ذکر شده برای پیاده روی با سرعت معمولی و در شرایط آب و هوایی خوب میباشد و این زمان میتواند برای شرایط هوایی نامساعد و مه آلود و دیگر سرعتهای پیمایش متفاوت باشد.

کانال خبری مشگینه نیوز

https://telegram.me/Kar1591

https://telegram.me/Hamed_xiavi

https://t.me/meshginenews

شماره تماس :

۰۹۱۴۹۸۸۴۴۱۷ اسماعیل مهدی اوغلی

درباره ی admin

همچنین ببینید

مناظر دیدنی کپز

منطقه گردشگری کپز در استان اردبیل – شهرستان مشگین‌شهر (در مسیر شهرستان اردبیل به مشگین شهر ) قرار دارد. وجود آب …

دیدگاهتان را بنویسید