مشگین شهر کجاست؟

مشگین‌شهر، شهری با جاذبه‌های طبیعی و تاریخی در دامنه زیبای سبلان واقع شده و در تمام فصول سال پذیرای گردشگران و طبیعت دوستان از سراسر کشور است.

 

مشگین‌شهر یکی از شهرستان‌های استان اردبیل است که در دامنه کوه سرفراز سبلان قرار گرفته و از طبیعتی زیبا و آب و هوایی خنک و دلنشین برخوردار است.

وجود گردشگاه‌های طبیعی و تاریخی و آبگرم‌های معدنی در مشگین‌شهر همه ساله گردشگران بسیاری را به سوی این منطقه جذب می‌کند .

پارک جنگلی

پارک جنگلی مشگین‌شهر با طبیعتی چشم نواز در کناره غربی رود خیاوچای، دخمه‌ها یا ستون‌های بنه لر در ۲۶ کیلومتری جنوب شرقی مشگین‌شهر، معماری صخره ای لاهرود که غار لاهرود هم نامیده می‌شود در ۲۵ کیلومتری مشگین شهر از دیگر مناظر دیدنی این دیار است که سفر و بازدید از آنها خالی از لطف نیست.

در دامنه شمالی سبلان هوشنگ میدانی یکی از زیستگاه‌های وحش منطقه قرار دارد و مناظر طبیعی تندیرلی و آیقارکه در تابستان سبز سبز و در زمستان پوشیده از برف هستند در ۱۴ کیلومتری جنوب مشگین شهر واقع شده است.

پارک داغلار باغی لاهرود نیز که در شهر لاهرود قرار دارد و مکانی بسیار زیبا برای تفریح و تفرج به شمار می رود.

مناطق گردشگری شامات دوست بگلو و کوجنق که در شمال مشگین‌شهر هستند به علت غنای تاریخی و برخورداری از مناظر ناب طبیعی از مناطق مهم گردشگری این شهرستان محسوب می شوند.

از دیگر دهکده های مهم و تاریخی مشگین می‌توان به موئیل در بخش مرکزی و اُنار در بخش شرقی اشاره کرد.

آبگرم‌های مشگین‌شهر

چشمه آق سوء و چشمه آب معدنی انزان در غرب مشگین‌شهر که در مجاورت تنها جنگل سرسبز و فشرده سبلان و شکارگاه مربوط به آن در میان طبیعت بکر و زیبای حواشی روستای انزان واقع شده محل مناسبی برای گردشگران و عابران از جاده اهر مشکین شهر است.

این منطقه چشم نواز با وجود چشمه های آب معدنی جذاب‌ترین شکارگاه و تفرجگاه دامنه سبلان محسوب می‌شود.

آبگرم قوتورسویی

این آبگرم در ردیف آبهای معدنی سولفات کلیسیت و گوگرد خیلی گرم است که آثار اسید سولفوریک آزاد دارد.

قوتورسویی خاصیت درمانی بسیاری برای اکثر امراض جلدی دارد و در ۴۹ کیلومتری مشگین‌شهر واقع شده است.

چشمه دودو

چشمه دودو در مسیر انتهای جاده موئیل و در بستر سرشاخه‌های خیاو چایی قراردارد.

این چشمه با درجه اسیدی حدود ۶/۵ و درجه حرارت ۴۵ درجه و برای بیماری‌های عصبی مفید است.

قینرجه

آبگرم قینرجه با دمای ۸۲ درجه و دبی ۹ لیتر در ثانیه بعنوان داغترین چشمه آبگرم ایران است که در۲۲ کیلومتری جنوب غربی مشگین شهر واقع شده.

مجتمع آب درمانی قینرجه شامل دو بخش زنانه و مردانه بوده که هرکدام مجهز به استخر عمومی، استخر کود، استخر آب سرد، جکوزی، سونای خشک، سونای بخار ، رستوران عمومی ، کافه سنتی ، نمازخانه و سوئیت است.

چشمه شابیل

چشمه شابیل با دمای ۴۹ درجه سانتی گراد و دبی ۵ لیتر در ثانیه در مسیر صعود به سبلان قرار دارد.

مجتمع آب درمانی شابیل در دو طبقه شامل بخش های مجزای زنانه و مردانه است که هرکدام مجهز به استخر سالن دوش ، رستوران ، سوئیت ، سونا و جکوزی می باشد.

چشمه ملک سویی در ۱۵ کیلو متری جنوب مشگین‌شهر در کنار آبشار زیبای گور گور، چشمه جوشان ایلاندو و موئیل در ۱۲ کیلو متری جنوب مشگین‌شهر، چشمه توش سو شابیل با قابلیت شرب و چشمه آب معدنی نوری کندی با خواص مفید در درمان بیماری‌های کلیه ، سنگ مثانه با قابلیت شرب از دیگر نعمات خدادادی دیار مشگین است.

مناطق تاریخی مشگین شهر

مقبره شیخ حیدر

این بنا منصوب به شیخ حیدر پدر شاه اسماعیل اول بوده ، مقبره یاد شده از قسمت بیرون به شکل برج مدور و از قسمت درون به شکل ۱۲ ضلعی است.

این بنا از خارج با کاشی‌های فیروزه ای رنگ مزین شده است در مورد قدمت بنا و تاریخ احداث آن اظهارات گوناگونی ابراز شده است .

در سال ۱۳۸۰ طرح ساماندهی حریم بقعه شیخ حیدر در جلسه هیئت دولت به تصویب رسیده و این طرح شامل سه مرحله کلی تملک ، مرمت و اجرا است.

قلعه قهقه

قلعه قهقهه در فاصله ۸۰ کیلومتری شمال مشگین‌شهر با دیوارهای بلند طبیعی و در میان صخره‌ها واقع شده و دور تا دور قلعه پرتگاه خطرناک و عمودی شکل طبیعی بوده که گویی به دست بشر صخره ها پیرایش یافته است.

طبق تحقیقات باستان شناسی به عمل آمده استقرار در این قلعه به دوران قبل از اسلام می رسد. این قلعه محل زندانی شدن فرزندان شاه طهماسب صفوی از جمله اسماعیل میرزا بوده است و شیخ احمد گیلانی نیز در این قلعه زندانی بوده است.

کهنه قلعه

این قلعه در منطقه ای بر روی تپه طبیعی در قسمت غرب رودخانه خیاو چایی قرار دارد که با مصالح سنگ ،چینه ،خشت خام با ملات گلی در ادوار مختلف ساخته شده و چندین بار مرمت و بازسازی شده است بنای اولیه این قلعه در شاپور دوم ساسانی در سال ۳۳۷ میلادی ساخته شده است.

در کاوش‌های باستان شناختی در کهنه قلعه نشانه‌های از مواد فرهنگی سفال‌های دست ساز و چرخ ساز به رنگ نخودی و خاکستری و فلز مفرغ مربوط به عصر آهن سه بهدست آمده که منسوب به اقوامی است مشهور به اورارتور که در آستانه شکل گیری دولت ماد و در مواردی حتی پیش از آن در بیشتر نقاط آذربایجان که نشانه های از فرهنگ و تمدن آنها مشاهده شده است.

شهریری

محوطه شهریری در سال ۱۹۷۸ ق .م توسط هیئت چارلز برنی شناسایی و بررسی شده است. چارلز برنی تاریخ اکثریت گورهای این محل را هزاره دوم و اول قبل از میلاد می داند.

همچنین طی کاوشهای که توسط هیئت دکتر نوبری در آذر۱۳۸۲ در این محل صورت گرفت اشیای با ارزش از داخل گورها کشف شده است.

این محوطه در در ۳۵ کیلو متری شرق شهرستان مشگین شهر واقع شده و مشتمل بر قلعه وسیع با دیوار دفاعی سنگی از نوع خشکه چین است.

غار باستانی و تپه های متعلق به دوره های مختلف در محوطه شهر یری نیز از دیگر مناطق دیدنی این منطقه است.

کاروانسرای قانلی بولاغ، غار تاریخی لاهرود، دیو قالاسی، مقبره سید سلیمان در شهر فخرآباد ، مقبره سید جعفر در روستای انار، قبرستان تاریخی انار، حمام عدل، چنار کهنسال اُنار، پل تاریخی دوجاق از دیگر آثار تاریخی مشگین شهر است.

محصولات کشاورزی مشگین‌شهر سیب، انگور، هلو، گیلاس، آلبالو ، زردآلو ، خربزه ، گندم ، جو است.

باید یادآور شد که مشگین‌شهر یکی از مهمترین قطب های تولید انگور در ایران به شما می رود و انگورهای تولیدی در این منطقه عموما متعلق به ارقام کشمشی و سفید بی‌دانه است.

بیشتر صنایع دستی منطقه را بافته‌های داری تشکیل می‌دهند که از مهمترین این صنایع می‌توان به قالی بافی، گلیم بافی و جاجیم بافی اشاره کرد علاوه بر آن سفالگری نیز از صنایع دستی این شهرستان محسوب می‌شود.

مشگین‌شهر دومین شهر استان اردبیل بعد از مرکز استان است که از طرف شمال شرقی به طول ۵۶ کیلومتر با کشور جمهوری آذربایجان هم مرز است.

  • به متن مورد نظر چه رای را می دهید ؟
Sending
User Review
۰ (۰ votes)

درباره ی admin

همچنین ببینید

شهر یری

شهر یری

شهریری یک محوطه باستانی در شهرستان مشگین‌شهر از شهرهای استان اردبیل ایران و از توابع روستای پیرازمیان است. …

دیدگاهتان را بنویسید